AVUSTURYA’DA USULSÜZ OY KULLANAN TÜRKLERİN VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILDIĞI İDDİASI

Sosyal medyadaki bazı hesaplar tarafından “Avusturya’da AKP’nin gazına gelip usulsüz oy kullanan gurbetçilerin vatandaşlıktan çıkarıldığı” iddia edildi. Söz konusu iddia çok sayıda etkileşim aldı.

Avusturya vatandaşlık

Peki doğrusu nedir?

Avusturya’da çifte vatandaşlık hakkı bulunmuyor. Avusturya basınında yer alan haberlere göre, yasa dışı olarak çifte vatandaşlığı bulunanalar için Avusturya vatandaşlığının iptal edilmesi uzun süredir gündemdeydi. Yetkililer, Türkiye’de yapılan referandum için Avusturya’da oy kullanan Türk vatandaşlarının peşine düşmüştü.

4.000 şüpheli vaka

Habere göre Türkiye’de yapılan referandumda Avusturya vatandaşlığı olan Türkler’in seçmen listelerinde isimlerinin görülmesi üzerine yasal işlemler başlatıldı. Çifte vatandaş olduğu iddia edilen 50 kişi hakkında soruşturma başlatılırken bunlardan ikisinin Avusturya vatandaşlığının iptal edildiği belirtiliyor. Diğer vatandaşlar hakkında inceleme devam ederken vatandaşlıkları iptal edilen iki Türk karara  itiraz etti. İtirazı reddeden mahkeme, Avusturya vatandaşlığının iptalini onayladı.

Sınır dışı mümkün mü?

İddiada belirtildiği gibi Avusturya’dan Türkiye’ye toplu bir sınır dışı yapılması beklenmiyor. Bu konu şimdiye kadar tam anlamıyla  netlik kazanmamış olsa da Avusturya vatandaşlığını kaybedenler, Türk vatandaşı olarak  tekrar oturum başvurusu yapmak  ve para cezası vermek zorunda kalabilirler. En azından yapılan araştırmalarda çifte vatandaşların sınır dışı edileceklerine dair bir bilgi görülmemiştir.

Sonuç olarak;

1- Çifte vatandaşlığın yasal olmadığı her ne kadar referandumdan sonra gündeme gelse de yasa uzun yılardır mevcut.

2- Bu durum sadece Türk vatandaşları için geçerli değildir.

3- Yapılan incelemelerde Avusturya vatandaşlığı iptal edilenlerin sınır dışı edileceğine dair bir açıklama görülememiştir.

4- İddiada yer alan diğer “AB ülkelerine emsal teşkil edecek ibaresi her ülkenin yasalarına göre değerlendirileceği düşünülürse çifte vatandaşlık olan ülkeleri kapsamayacaktır.

5-  İddiada yer alan “Oyuna geldik. Sahip çıkanımız yok. ortada kaldık.” gibi bir açıklama güvenilir kaynaklardan tespit edilememiştir.

Yapılan incelemelere göre Avusturya’nın usulsüz oy kullanıldığı için vatandaşlık iptali istemesi yerine çifte vatandaşlık kanunen mümkün olmadığı için vatandaşlığını iptal ettiği sonucuna varılmıştır.  Konunun seçimlerle ilgisi Avusturya’nın Türkiye referandum seçmen listesine göre çifte vatandaşlığı tespit etmesidir.  Söz konusu iddia bu çerçevede değerlendirildiğinde gerçeği yansıtmamaktadır.

Yanlış

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: