DÜNYANIN EN PAHALI AKARYAKITINI KULLANIYORUZ İDDİASI

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar en pahalı benzini kullanıyoruz tartışmalarına neden oluyor. Fiyatlara yapılan her zam haberinden sonra Sosyal Medyada ve haber sitelerinde “ Avrupa’nın en pahalı benzini bizde, Dünyanın en pahalı mazotunu biz kullanıyoruz “ gibi paylaşımlar görülmektedir.

Gerçekten durum böyle mi?

Akaryakıta en fazla ücreti biz mi ödüyoruz?

PEKİ Doğrusu NEDİR?

9 Nisan 2018 verileri itibari ile Dünya ve Avrupa’da Benzin/Mazot fiyatları aşağıdaki gibidir.

BENZİN Fiyatlarında Dünya Sıralaması

Dünyada benzine en çok ücreti ödeyen ülkelerin başında 2,14 Dolar ile İZLANDA geliyor.

İzlanda’yı 2,06 Dolarlık fiyat ile Hong Kong, 2,04 Dolar ile de Norveç takip ediyor.

9 Nisan 2018 tarihi itibariyle Türkiye benzini en pahalı kullanan ilk 10 ülke içerisinde bulunmuyor.

BENZİN FİYATLARINDA AVRUPA SIRALAMASI

Avrupa’da Benzin Fiyatları 09-Nisan-2018

 

Globalpetrolprices’ a göre en ucuz benzin sıralaması listesinde Türkiye, 42 Avrupa ülkesi arasında 12. sırada yer almaktadır.

MOTORİN FİYATLARINDA DÜNYA SIRALAMASI

Dizel sıralamasına bakıldığında Türkiye dünya ülkelerine göre ortalama bir fiyata sahip.

Avrupa’da Dizel Fiyatları 09-Nisan-2018

Avrupa’da Globalpetrolprices’ a göre en ucuz dizel sıralaması listesinde Türkiye, 42 Avrupa ülkesi arasında 11. sırada yer almaktadır.

Dünyada motorine en fazla ücret ödeyen ülkeler sıralamasında İzlanda 2,06 Dolar fiyatı ile ilk sırada yer alıyor. Onu 1,89 Dolar ile Norveç, 1,80 Dolarlık fiyatı ile de İsveç takip ediyor. 

Liste de * ile işaretlenmiş ülkeler için fiyatlar haftalık olarak güncellenmektedir. * işareti olmayan ülkeler de veriler aylık olarak güncelleniyor.

YA ALIM GÜCÜMÜZ?

Bu konuyu vergi yükü ve ortalama gelir düzeyi olmak üzere iki farklı açıdan incelemeye aldık.

1) VERGİ Yükü

Benzin Türleri İçin;

2017 Aralık ayı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, 95 Oktan kurşunsuz benzinin ürün fiyatı 1,77 TL’dir. Bu fiyatın üzerine 0,08 TL Toptancı Marjı, 0,00279 TL Gelir Payı, 0,49 TL Dağıtıcı ve Bayi Marjı toplamına 3,23 TL vergiler ekleniyor.

Böylelikle 1,77 TL olan bu ürünün nihai kullanıcı fiyatı 5,57 liraya yükseliyor.

 

Tablolar incelendiğinde, Aralık ayında 5,57TL/LT olan 95 oktan kurşunsuz benzin nihai litre fiyatının %57,92′ lik kısmının vergi, %31,81′ lik kısmının ürün maliyeti, ve %10,27′ lik kısmının ise faaliyet gösteren şirketlerin brüt kar marjı ile gelir payından oluştuğu görülmektedir.

 

Motorin Türleri İçin;

Aynı rapora göre, Motorinin ürün fiyatı 1,88 TL’dir. Bu fiyatın üzerine 0,05 TL Toptancı Marjı, 0,00279 TL Gelir Payı, 0,54 TL Dağıtıcı ve Bayi Marjı toplamına, 2,56 TL vergiler ekleniyor. Böylelikle 1,88 TL olan bu ürünün nihai kullanıcı fiyatı 5,03 liraya yükseliyor.

 

Tablolar incelendiğinde, Aralık ayında 5,03 TL/LT olan motorin nihai litre fiyatının %50,92′ lik kısmının vergi, %37,29′ lik kısmının ürün maliyeti, ve %11,79′ lik kısmının ise faaliyet gösteren şirketlerin brüt kar marjı ile gelir payından oluştuğu görülmektedir.

AVRUPA ÜLKELERİNİN AKARYAkıT FİYATLARINA UYGULADIĞI VERGİLER

AB ve Türkiye Aralık Ayı Kurşunsuz Benzin 95 Oktan Fiyat Karşılaştırması

95 Oktan Kurşunsuz Benzine en çok vergi uygulayan AB ülkesi sıralamasında Hollanda %67,20’lik oranla 1. sırada yer alıyor. Türkiye bu liste de 17. sırada yer alıyor

AB ve Türkiye Aralık Ayı Motorin Fiyat Karşılaştırması

Motorine en çok vergi uygulayan AB ülkesi sıralamasında Birleşik Krallık %63,21’lik oranla 1. sırada yer alıyor. Türkiye bu liste de 21. sırada yer alıyor.

Kaynak; http://www.epdk.org.tr/TR/Dokumanlar/Petrol/YayinlarRaporlar/Fiyatlandirma

2) ORTALAMA GELİR DÜZEYİ

Bir ülkede ki akaryakıt fiyatı diğer ülkelerde ki fiyatlar ile karşılaştırıldığında pahalı veya ucuz olabilir. Aynı şekilde bir ülke de akaryakıta uygulanan vergi diğer ülkelerde uygulanan vergilerden yüksek veya az olabilir. Fakat nihai tüketicinin bu üründen ne kadar alabildiğini hesaplamak en doğrusu olacaktır ve bunun için ülke vatandaşlarının ortalama gelir düzeyi en öncelikli konu olmalıdır.

Aşağıda yer alan harita geçtiğimiz ay twitter da yayınlanmış, Avrupa’da ortalama maaşlar ile ne kadar benzin alınabildiğini anlamamıza yardımcı olacaktır.

Örnek olarak;

Ülkemizde ortalama aylık maaş ile 413 Litre benzin alınabilirken, Hollanda’da 1433 Litre benzin alınabiliyor.

Yukarıda paylaşılan bilgiler ışığında, Hollanda’ da benzin fiyatı (1,95 Dolar) ve benzine uyguladığı vergi (%67,20) ile Türkiye’den daha yukarıda olmasına rağmen, ortalama maaş göz önüne alındığında çok daha iyi bir konuma geliyor.

Bir başka örnek vermek gerekirse;

Norveç 2,04 Dolar (Yaklaşık 8,5TL) ile Avrupa’nın en pahalı benzinini kullanan bir ülke olmasına karşın, ortalama bir maaş olan Norveçli ayda  2107 litre benzin alabiliyor.

Özetle Norveç’te benzin fiyatları bizden yaklaşık %35 pahalı olmasına rağmen,Türkiye ile kıyaslandığında bize göre 5 kat daha fazla benzin alabiliyor.

 

Sonuç olarak;

Dünyanın en pahalı akaryakıtını biz kullanıyoruz veya en yüksek vergiyi biz ödüyoruz iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddia için yanlıştır diyebiliriz. Alım gücüne göre bakıldığında ülkemiz her ne kadar sonlarda yer alsa da  Türkiye’den daha kötü durumda çok sayıda ülkenin olduğu görülüyor. Yani incelediğimiz verilere göre alım gücü olarak da en pahalı benzini kullanıyoruz diyemeyiz.

 

Yanlış

1 yorum
  1. ömer diyor

    Gelir düzeyine göre en pahalı benzin bizde ilk sırada biz varız. Asgari ücret ispanyada 850 dolar civarında ve ispanyada 850 dolar ile bir otomobilin deposunu 22 defa fulleyebiliyorsun türkiyede 1.600 lira asgari ücretle 8 defa fulleyebiliyorsun durum bu kadar net. Yukarıya bin tane grafik çizmiş ansiklopedi yazmışsın da bi halta yaramıyor kocaman bir boşluksunuz hepiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: