FACEBOOK KİŞİSEL VERİLERİ İZİNSİZ KULLANIYOR İDDİASI

Hafta başında, Sosyal Paylaşım Platformu Facebook tarafından 50 milyon kullanıcısına ait kişisel bilgilerin, siyasi seçimleri etkilemek için usulsüz kullanıldığına dair iddialar gündeme bomba gibi düştü. Peki bu iddianın doğrusu nedir?

Mark Zuckerberg Cambridge Analytica skandalı İçin özür diledi

Sessizliğini bozan Mark Zuckerberg, önce Facebook’tan bir açıklama yaptı, ardından da birçok büyük yayın kuruluşuna röportajlar verdi. Zuckerberg, yaptığı açıklamada “Hatalar yaptık, çok üzgünüm” ifadelerini kullandı. Zuckerberg,  açıklamada yaptıkları hataların, kullanıcıların verilerinin analiz şirketinin eline geçmesine neden olduğunu belirtip “Verilerinizi koruma sorumluluğumuz var, eğer bunu yapamıyorsak sizi de hak etmiyoruz demektir” mesajı paylaştı.

Açıklamada, “Tam olarak ne olduğunu anlamak ve tekrar yaşanmasına engel olmak için neler yapılması gerektiğini inceliyordum. İyi haber, buna engel olmak için gerekli adımlar yıllar önce zaten atılmıştı. Ama yine de hata yaptık” ifadeleri yer aldı.

Özellikle cevaplayıp, sonuçlarını paylaştığı kişisel testler başta olmak üzere pek çok uygulama, sosyal ağlardaki bilgi toplama yöntemlerinin başında geliyor.

Facebook verilerini satmakla suçlanan görevden alınan CEO: Trump’ın seçilmesinde önemli bir rol oynadık

Cambridge Analytica’nın görevden alınan CEO’su Alexander Nix’in Trump’ın kampanyasında etkin bir rol oynadıklarını itiraf eden görüntüleri yayınlandı.

Gizli kamera görüntüleri

 

İngiliz Channel 4 televizyonunun gizli kamera görüntülerinde şirketin CEO’su Alexander Nix ve şirketin diğer yöneticileri, siyasetçilerin itibarını sarsmak için “aşk tuzakları” hazırlanabileceğini ve rüşvet verilebileceğini söylerken görülüyor.

Bu görüntülerde görevden alınan CEO Alexander Nix’in, şirketi Cambridge Analytica’nın 2016’da düzenlenen başkanlık seçimlerinde önemli bir rol oynadığını söylüyor. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump ile aday oldukları sırada çok defa buluştuklarını aktarıyor:

“Bütün araştırmayı yaptık. Bütün veriyi elde ettik. Bütün analizi gerçekleştirdik. Hedeflemeyi yaptık. Bütün dijital kampanyayı biz yönettik ve bizim verilerimiz stratejilerini belirledi.”

Zuckerberg İfadeye çağrıldı

İngiltere ve Avrupa Birliği parlamentoları ise Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’i ifade vermeye çağırdı. Ayrıca Avrupa Birliği’nde (AB) ise Avrupa Parlamentosu’nun (AP) yanı sıra AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu da soruşturma çağrısında bulundu. İngiltere Bilgi Komisyonu da Cambridge Analytica hakkında soruşturma açılmasını istedi. Şirketlere yönelik suçlamaların ardından Facebook hisselerinde iki günde yüzde 12 düşüş yaşandı.

Kongrede İfade verebilirim

Zuckerberg, veri skandalı hakkında ABD Kongresinde ifade verebileceğini belirterek, “Eğer bu yapılacak doğru şeyse bundan mutluluk duyarım.” dedi.

CNN televizyonuna konuşan Facebook’un patronu, skandaldan ötürü gerçekten üzgün olduğunu söyledi ve gizlilik ihlalinde bulunan uygulamalara karşı yaptırımları sertleştireceklerinin sözünü verdi.

Sonuç olarak;

Gizli kamera görüntüleri ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in özür mahiyetindeki ifadeleri dikkate alındığında ortada ciddi bir problem olduğu söylenebilir. Londra Merkezli veri pazarlama şirketi olan Cambridge Analytica’nın verileri kullanıcılardan izin almadan kullandığına dair kanıt gizli kamera görüntülerinde yer alıyor. Yani Facebook üzerinden seçmeni manipüle edecek verilere ulaşıldığı ve bu verilerin kullanıldığı söylenebilir. Ancak burada Facebook bu suça ortak mı yoksa mağdur mu sorusunun cevabı önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Tüm bunlar dikkate alındığında Facebook kişisel verileri izinsiz kullanıyor iddiası için şimdilik kısmi doğru diyebilmekteyiz.

Kısmi Doğru

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: