İYİ PARTİ’YE 25 MİLYON LİRA HAZİNE YARDIMI İDDİASI

Uzun süre 24 Haziran seçimlerine girip girmeyeceği konusu tartışılan İYİ Parti’nin meclis gurubu kurmasıyla birlikte hazine yardımından faydalanabileceği iddiası bir çok haber sitesinde yer aldı. Sosyal medyada da çok sayıda hesap tarafından paylaşıldığı görülen söz konusu iddiayı inceledik.iti parti hazine yardımı

Peki, doğrusu nedir?

İYİ Parti’nin hazine yardımından  faydalanacağı iddiaları doğru değil. Siyasi Partiler Kanunu’na göre hazine yardımından faydalanabilmek için  son genel seçime katılmak ve en az yüzde 3 oranında oy almak şartları bulunuyor.

En az %3 oy

(Ek fıkra: 7/8/1988 – 3470/1 md.; Değişik beşinci fıkra: 2/3/2014 – 6529/4 md.) Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların %3’ünden fazlasını alan siyasi partilere de Devlet yardımı yapılır. Bu yardım en az Devlet yardımı alan siyasi partinin ikinci fıkra gereğince almış olduğu yardım ve genel seçimlerde aldığı toplam geçerli oy esas alınarak kazandıkları oyla orantılı olarak yapılır. Bu fıkra uyarınca yapılacak yardım bir milyon Türk Lirasından az olamaz. Bunun için her yıl Maliye Bakanlığı bütçesine yeterli ödenek konulur.

hazine yardımı

Sonuç olarak;

İYİ Parti’nin meclis gurubu kurmasıyla birlikte hazine yardımından faydalanabileceği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Yanlış

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: